LG در حال آماده‌سازی پنل‌های OLED برای مدل‌های جدید آیپد و مک‌بوک است

 

 

طی ماه‌های گذشته گزارش‌های زیادی در مورد عرضه‌ی آیپدهای مبتنی بر پنل‌های OLED منتشر شده است. حالا خبرگزاری کره‌ای The Elec گزارش داده که LG در ابتدا پنل‌های اولد را برای دو مدل آیپد در اختیار اپل قرار می‌دهد و سپس تولید نمایشگرهای اولد بزرگ‌تر برای مک‌بوک آغاز خواهد شد. گفته می‌شود اپل قصد دارد در سال ۲۰۲۵ از اولین مک‌بوک مبتنی بر نمایشگر OLED رونمایی کند.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

شرکت LG در حال آماده‌سازی خطوط تولید پنل‌های اولد مختص گجت‌های اپل است. این شرکت برای اینکه بتواند نظر مدیران اپل را جلب کند، باید خطوط تولید پنل‌های OLED خود را به طور قابل توجهی تغییر دهد. طبق گزارشی که مدت‌ها قبل منتشر شده، LG برخی از تجهیزات ساخت نمایشگرها را به یک کارخانه در شهر پاجو در کره جنوبی منتقل کرده است. کارخانه‌ی موجود در این شهر در حال حاضر بخشی از پنل‌های OLED استفاده شده در آیفون را تولید می‌کند و LG با افزایش ظرفیت تولید باید زیرساخت‌های مربوط به نمایشگرهای OLED آیپدها و مک‌بوک‌های جدید را فراهم کند. گفته می‌شود بررسی دقیق کیفیت این نمایشگرها تا یک سال طول می‌کشد زیرا اپل برای بهره‌گیری از نمایشگرها بسیار سختگیرانه عمل می‌کند.

 

 

به نظر می‌رسد آیپد ۱۱ اینچی و ۱۲.۹ اینچی مبتنی بر نمایشگر اولد زودتر از مک‌بوک مجهز به چنین نمایشگری راهی بازار می‌شوند. در رابطه با مک‌بوک مبتنی بر نمایشگر اولد هنوز جزئیات زیادی از برنامه‌ی اپل فاش نشده ولی در مورد پنل‌های اولد مدل‌های جدید آیپد گفته می‌شود که شرکت چینی BOE هم قصد دارد بخشی از این پنل‌ها را تامین کند. این شرکت هم برای اینکه بتواند با استانداردهای اپل سازگار باشد، تغییرات بر روی خطوط تولید پنل‌های اولد اعمال کرده است.

در همین رابطه، روز گذشته مینگ-چی کو با انتشار یک توییتر اعلام کرد که عرضه‌ی اولین مک‌بوک مجهز به نمایشگر اولد در سال ۲۰۲۵ به عرضه‌ی آیپدهای ۱۱ و ۱۲.۹ اینچی در سال ۲۰۲۴ بستگی دارد. گزارش جدید خبرگزاری Elec هم مهر تاییدی بر این توییت زده است. گفته می‌شود نمایشگرهای اولد در نظر گرفته شده برای مدل‌های جدید آیپد از نوع LTPO هستند که می‌توانند رفرش ریت متغیر به ارمغان بیاورند و در نتیجه در زمینه‌ی افزایش عمر باتری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. با توجه به اینکه ظاهرا تولید انبوه این نمایشگرها در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد، عرضه‌ی اولین مک‌بوک مجهز به نمایشگر OLED در سال ۲۰۲۵ چندان دور از ذهن محسوب نمی‌شود.

 

 

باید خاطرنشان کنیم اپل طی سال‌های گذشته برای گجت‌های خود از نمایشگرهای مختلفی استفاده کرده است. به غیر از نمایشگرهای مرسوم LCD، باید به بهره‌گیری مدل‌های جدید آیپد پرو و مک‌بوک پرو از نمایشگرهای mini-LED اشاره کنیم. این نوع نمایشگرها اساسا همان پنل‌های LCD محسوب می‌شوند ولی برای نور پس‌زمینه از تعداد بسیار بیشتری LED استفاده می‌شود که در نتیجه پنل موردنظر می‌تواند رنگ سیاه را به شکل جذاب‌تری نمایش دهند و همچنین کنتراست بسیار بهتری ارائه کنند. اپل برای بهره‌گیری از نمایشگر اولد در ابتدا این پنل را در اپل واچ مورد استفاده قرار داد و آیفون X هم نخستین آیفون مجهز به این پنل محسوب می‌شود.

اپل همچنین طی سال‌های گذشته توجه زیادی به نمایشگرهای microLED نشان داده که با وجود تشابه اسمی، هیچ ارتباطی با فناوری mini-LED ندارد. اما از آنجایی که ساخت این نوع نمایشگرها همچنان بسیار گران تمام می‌شود، در آینده‌ی نزدیک نباید انتظار راه‌یابی این فناوری را به محصولات اپل داشته باشیم.