گوگل قابلیت حذف اطلاعات شخصی از نتایج جستجو را بهبود بخشید

 

گوگل می‌گوید اکنون کاربران می‌توانند بخش بزرگ‌تری از اطلاعات شخصی خود را از نتایج جستجو حذف کنند. پیش از این، کاربران صرفا می‌توانستند درخواست حذف اطلاعاتی را مطرح کنند که منجر به سرقت هویت یا پول می‌شد. اما حالا مثلا می‌توانید درخواست حذف یک URL از نتایج جستجو را مطرح کنید که در آن آدرس خانه‌ی شما قرار گرفته است.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

در پست منتشر شده از طرف گوگل آمده که «اینترنت همواره در حال تحول است» و یک موتور جستجو که بتواند آدرس و شماره تلفن شما را ارائه دهد می‌تواند هم آزاردهنده و هم خطرناک باشد. از بین اطلاعاتی که کاربران قادر به حذف آن‌ها هستند می‌توانیم به مواردی مانند شماره ملی، شماره حساب بانکی، تصاویر از امضای شخص، تصاویر اسناد شناسایی، اسناد شخصی مانند سوابق پزشکی و اطلاعاتی مانند شماره تلفن و آدرس خانه اشاره کنیم.

برای ارائه‌ی درخواست حذف سایت‌های موردنظر از نتایج جستجو، باید URLهای حاوی این اطلاعات و صفحات نتایج جستجو که آن‌ها را نمایش داده‌اند، به گوگل ارائه دهید. پس از ارسال درخواست، گوگل این اطلاعات را ارزیابی خواهد کرد. گوگل مدعی شده که اگر اطلاعات موردنظر منافع عمومی یا ارزش خبری داشته باشد، آن‌ها را حفظ خواهد کرد. اگر هم گوگل تصمیم به حذف این اطلاعات بگیرد، یا دیگر برای تمام کلیدواژه‌ها نمایش داده نمی‌شود یا اینکه آن‌ها را برای کلیدواژه‌های شامل اسم کاربر حذف می‌کند.

 

 

روی هم رفته گوگل برای حذف این اطلاعات قوانین سخت‌گیرانه‌ای در نظر گرفته است. این در حالی است که در اتحادیه اروپا قوانینی موسوم به حق فراموشی وجود دارد که این قوانین به مردم اجازه می‌دهد که برای حذف آدرس‌های حاوی اطلاعات نامربوط یا نه‌چندان ناخوشایند در مورد زندگی شخصی آن‌ها ارائه دهند. اما در رابطه با گوگل، این شرکت فقط اطلاعات شخصی بسیار حساس را حذف خواهد کرد.

گوگل در همین رابطه خاطرنشان کرده که حذف اطلاعات شخصی از نتایج گوگل منجر به حذف این اطلاعات از فضای اینترنت نمی‌شود. به عنوان مثال اگر در یک انجمن اینترنتی آدرس و شماره تلفن خانه‌ی شما را قرار داشته باشد، دیگر با استفاده از کلید‌واژه‌های مانند «آدرس خانه {نام شما}» راهی این پست نمی‌شود ولی باز هم روش‌های دیگری برای یافتن چنین محتوایی وجود دارد.