گوشی‌های پرچم‌دار نوکیا به آخر خط رسیدند

 

 

شرکت HMD Global که سازنده‌ی گوشی‌های نوکیا به حساب می‌آید، از کنار گذاشتن ساخت گوشی‌های پرچم‌دار خبر داده است. این شرکت در سال ۲۰۱۹ گوشی پرچم‌دار Nokia 9 PureView را راهی بازار کرد که به دلیل مشکلاتی مختلفی که داشت، با انتقادهای گسترده‌ای مواجه شد. با وجود اینکه طی چند سال گذشته شایعات زیادی در مورد عرضه‌ی نسل بعدی این گوشی منتشر شد، ولی هیچکدام از آن‌ها به واقعیت تبدیل نشدند و حالا هم مدیر بازاریابی HMD اعلام کرده که تا آینده‌ی نزدیک هیچ پرچم‌داری از طرف این شرکت تولید نخواهد شد.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

در عوض مقامات این شرکت تصمیم گرفته‌اند تمرکز خود را به ساخت گوشی‌های پایین‌رده، میان‌رده و فیچرفون‌ها معطوف کنند. به نظر می‌رسد این رویکرد جدید برای این شرکت موفقیت‌آمیز بوده زیرا طی سه‌ماهه‌ی سوم و چهارم ۲۰۲۱ بیشترین سود راهی خزانه‌ی این شرکت شده است. مدیران HMD با تمرکز بر نقاط قوت خود به دنبال افزایش درآمد هستند و شاید چند سال دیگر ساخت گوشی‌های پرچم‌دار را از سر بگیرند و البته ممکن است هیچوقت چنین کاری را انجام ندهند.

 

آمار فروش گوشی‌های نوکیا طی ۵ سال اخیر

 

روی هم رفته به نظر می‌رسد توقف ساخت گوشی‌های پرچم‌دار نوکیا تصمیم عاقلانه‌ای به حساب می‌آید. در همین زمینه می‌توانیم به HTC اشاره کنیم که گاهی اوقات گوشی جدیدی معرفی می‌کند ولی عملا ساخت گوشی‌های پرچم‌دار را کنار گذاشته است. از طرف دیگر ال‌جی هم بعد از سال‌ها تلاش، بالاخره شکست را پذیرفت و از بازار موبایل خارج شد. سونی هم اگرچه هر ساله چند پرچم‌دار جدید معرفی می‌کند، ولی روی هم رفته بخش موبایل سونی دیگر چندان به چشم نمی‌آید.

رقابت در بازار گوشی‌های پرچم‌دار کار بسیار سختی محسوب می‌شود؛ به‌خصوص برای شرکت‌های کوچکی که در زمینه‌ی تامین قطعات باید چالش‌های زیادی را پشت سر بگذارند. در هر صورت امیدواریم HMD در این استراتژی جدید موفق باید تا کاربران طرفدار گوشی‌های میان‌رده و پایین‌رده بتوانند به گزینه‌های بیشتری دسترسی داشته باشند.