گوشی‌های نوکیا در برخی از بازارهای اروپا از دسترس خارج شدند

اینطور که به نظر می‌رسد، HMD Global از فروش گوشی‌های نوکیا در برخی از بازارهای اروپا نظیر آلمان و سوییس منع شده است.

HMD Global که در حال حاضر به عنوان مالک نوکیا مشغول به فعالیت است، به نظر می‌رسد با یک چالش بسیار جدی در بازار اروپا روبرو شده چرا که در برخی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان و سوییس فروش محصولات نوکیا تحریم شده است. این تحریم شامل تقریبا تمام گوشی‌های نوکیا به‌جز G21 و G11 می‌شود اما به نظر می‌رسد مشکلی که HMD با آن مواجه شده بسیار بزرگ‌تر از فقط عدم دسترسی گوشی‌هایش در دو کشور یادشده باشد.

اینطور که به نظر می‌رسد، تقریبا تمام گوشی‌های نوکیا در بسیاری از بازارهای اروپایی دیگر برای فروش در دسترس قرار ندارند. این کشورها هم بازارهای کلیدی و بسیار مهمی برای فروش گوشی به حساب می‌آیند و مشخص نیست نوکیا و HMD که در واقع شرکت‌های در حال پیشرفت هم هستند چگونه می‌خواهند با این مشکل دست و پنجه نرم کنند. در حال حاضر در فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و حتی کشوری که نوکیا در آن فعالیت می‌کند یعنی فنلاند، گوشی‌های این شرکت به فروش نمی‌رسند. البته نکته‌ی جالب اینجاست که در انگلستان، خبری از تحریم نوکیا نیست و کاربران همچنان می‌توانند محصولات این شرکت را خریداری کنند.

اما پرسشی که بوجود می‌آید این است که چرا اصلا چنین اتفاقی رخ داده است؟ اینطور که به نظر می‌رسد، شرکتی تحت عنوان VoiceAgeEVS LLC از HMD Global به خاطر استفاده‌ی نوکیا از سرویس بهبود صدای این شرکت (Enhanced Voice Services) شکایت کرد. این استاندارد صوتی غالبا با VoLTE یعنی هنگام برقراری تماس روی شبکه‌ی اینترنت همراه (LTE) استفاده می‌شود و ظاهرا HMD بدون هیچگونه مجوزی از سوی شرکت ارائه دهنده‌ی این سرویس، آن را در گوشی‌های نوکیا مورد استفاده قرار داد.

نه HMD Global و نه نوکیا هنوز در رابطه با این شکایت و یا از دسترس خارج شدن گوشی‌های‌شان در بازارهای اروپایی که در بالا اشاره کردیم بیانیه یا توضیحی منتشر نکرده‌اند. بنابراین هیچ ایده‌ای نداریم از این بابت که تا چه مدت این عدم دسترسی قرار است ادامه پیدا کند. تنها چیزی که از سوی نوکیا داریم، توضیحی است که این شرکت به یک خبرگزاری آلمانی گفته است:

HMD در تعدادی از دادخواست‌های ثبت‌شده توسط VoiceAgeEVS LLC در حوزه‌های قضایی مختلف از جمله آلمان، متهم است. ما از تکمیل مراحل اجرای قانون VoiceAgeدرآلماندرماه دسامبر ناراضی هستیم و شکایتی را هم ارائه کرده‌ایم. در همین حال باید اعلام کنیم هیچ یک از محصولات ما که در آلمان به فروش می‌رسند از سرویس EVS پشتیبانی نمی‌کنند.

اینطور که به نظر می‌رسد، HMD هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. حال باید دید چه اتفاقی رخ می‌دهد و در نهایت سرنوشت نوکیا چگونه خواهد بود.