گلکسی S22 فن ادیشن و S23 شاید با همان تراشه‌های اگزینوس به‌جای مدیاتک عرضه شوند

 

اینطور که به نظر می‌رسد، سامسونگ قرار است برای گوشی‌های گلکسی S22 فن ادیشن و سری گلکسی S23 از همان تراشه‌های اختصاصی خود به‌جای تراشه‌های ساخت مدیاتک استفاده کند.

چند روز قبل خبری منتشر شد مبنی براینکه سامسونگ شاید برای گوشی‌های سری گلکسی S23 و گلکسی S22 فن ادیشن از تراشه‌ی ساخت مدیاتک استفاده کند. همانطور که می‌دانید مدیاتک واقعا در زمینه‌ی تولید تراشه پیشرفت کرده است و اکنون با دایمنسیتی ۹۰۰۰ خود در بازار تراشه‌های پرچم‌دار در زمینه‌ی پردازشی و نه گرافیکی، بی‌رقیب است. تراشه‌های بالارده‌ی این شرکت یعنی سری دایمنسیتی ۸XXX هم آنقدر خوب هستند که حتی از اسنپدراگون ۸ نسل ۱ و M1 اپل هم در انجام بازی‌ها پایدارتر و بهتر عمل می‌کنند.

بنابراین این تصمیم سامسونگ تا حدودی منطقی به نظر می‌رسید چرا که از طرفی کوالکام قیمت تراشه‌های خود را خیلی بالا در نظر می‌گیرد و از طرفی دیگر توان آن‌ها در مقایسه با نمونه‌های ساخت مدیاتک این روزها پایین‌تر است. سامسونگ هم که اصلا وضعیت جالبی ندارد چرا که اگزینوس‌ها به معنای واقعی کلمه عملکرد بدی دارند و اصلا نمی‌توان در مقایسه با سایر پردازنده‌ها روی آن‌ها حساب کرد. به همین خاطر تقریبا می‌توان گفت تمام شواهد در جهتی بودند که باور کنیم مدیاتک، تأمین‌کننده‌ی اصلی پردازنده برای گوشی‌های نسل بعد سامسونگ خواهد بود.

اما حالا خبری منتشر شده که می‌گوید سامسونگ شاید باز هم از همان تراشه‌های نه چندان محبوب اگزینوس در گوشی‌های مورد انتظار خود استفاده کند. در همان ابتدا هم برخی از منابع داخلی گفته بودند شرکت کره‌ای بعید است با وجود تراشه‌های اگزینوس، به سراغ مدیاتک آن هم در سطح بالارده برود و به نظر می‌رسد این خبر بیشتر از خبر قبلی حقیقت داشته باشند. در حال حاضر تراشه‌های قدرتمند کوالکام یا بهتر است بگوییم پرچم‌داران این شرکت نظیر اسنپدراگون ۸ نسل ۱ هیچوقت در گوشی‌هایی سامسونگ که وارد بازار جهانی می‌شوند مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بلکه سامسونگ آن‌ها را فقط برای بازارهای خاص نظیر چین و آمریکا در نظر می‌گیرد.

سایر مردم جهان مجبور هستند از گوشی‌های این شرکت با تراشه‌ی اگزینوس استفاده کنند و هیچ راه منطقی دیگری هم برای خرید مدل‌های بهتر ندارند. موضوعی که قطعا می‌توانیم بگوییم روی فروش جهانی محصولات این شرکت تأثیر منفی داشته چون به شخصه هنگام خرید گوشی سعی می‌کنم محصولی خریداری کنم که تراشه‌ی آن اگزینوس نباشد. خصوصا اینکه بعد از اگزینوس ۹۹۰ که برای سامسونگ آبروریزی در پی داشت، دیگر هیچوقت اگزینوس‌ها نتوانستند هم‌سطح با همتاهای خود از کوالکام ظاهر شوند.

در حال حاضر ۲۰٪ از گوشی‌های سامسونگ به تراشه‌های اختصاصی اگزینوس مجهز شده‌اند در حالی که شرکت کره‌ای می‌خواهد این میزان را به ۶۰٪ برساند. بنابراین خیلی عجیب است اگر ببینیم گلکسی S22 فن ادیشن یا سری گلکسی S23 به تراشه‌های ساخت مدیاتک مجهز شوند چون در این صورت نه تنها درصدی بالا نمی‌رود بلکه فقط تأمین‌کننده‌ی تراشه‌ی سامسونگ از کوالکام به مدیاتک تغییر می‌کند. اگرچه دایمنسیتی ۹۰۰۰ واقعا تراشه‌ی قدری است اما باعث نمی‌شود فکر کنیم سامسونگ آن را به تراشه‌های اگزینوس خود ترجیح می‌دهد. هرچند برخی از گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی شرکت به تراشه‌های ساخت مدیاتک مجهز شده‌اند اما بعید به نظر می‌رسد شرکت تایوانی بتواند تأمین‌کننده‌ی تراشه‌ی مورد نیاز برای گوشی‌های بالارده‌ی سامسونگ باشد. بسیاری از افشاگران هم بارها این شایعه را کذب خوانده و معتقد بودند نه تنها این اتفاق رخ نخواهد داد بلکه سامسونگ هیچ یک از گوشی‌های بالارده‌ی خود را هم به تراشه‌های ساخت مدیاتک مجهز نخواهد کرد. حداقل این اتفاق فعلا رخ نخواهد داد.

سامسونگ در حال حاضر می‌خواهد سیاست خود را در زمینه‌ی تولید تراشه اندکی تغییر دهد و حتی گفته شده تصمیم دارد تراشه‌هایی تولید کند که فقط در گلکسی‌ها استفاده شود. مشابه کاری که اپل انجام می‌دهد. حال باید دید آیا با این سیاست جدید، شرکت کره‌ای می‌تواند مسیر خود را در رسیدن به موفقیت و فروش بیشتر پرچم‌دار در بازارهای جهانی را هموارتر کند یا باز هم مثل پروژه‌ی اگزینوس بعد از چند سال تلاش نافرجام، شکست می‌خورد.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟ آیا سامسونگ باید اصرار را کنار بگذارد و از تراشه‌های ساخت مدیاتک و کوالکام استفاده کند یا فکر می‌کنید آینده‌ی درخشانی در انتظار شرکت است؟

کلیدواژه : سامسونگگلکسی s22