گلکسی واچ ۵ پرو با باتری بسیار پرظرفیت در دست ساخت قرار دارد

 

این‌طور که به نظر می‌رسد سامسونگ در حال ساخت یک ساعت هوشمند جدید تحت عنوان گلکسی واچ ۵ پرو است که گفته می‌شود باتری بسیار پرظرفیتی دارد.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

سامسونگ در زمینه‌ی تولید ساعت هوشمند عملکرد خوبی دارد و کاربران زیادی هم محصولات این شرکت را خریداری می‌کنند. اگرچه شرکت کره‌ای در بازار گجت‌های پوشیدنی با اختلاف زیادی پشت سر اپل قرار دارد اما از وقتی که تصمیم گرفت با گوگل وارد همکاری شده و ساعت‌های خود را به سیستم‌عامل غنی و باکیفیت WearOS مجهز کند، به تعداد کاربران آن به شکل چشمگیری اضافه شده است و رشد خوبی را هم در میزان سهم آن در بازار شاهد بوده‌ایم. چون تنها سیستم‌عاملی که می‌تواند رقیب WatchOS اپل باشد، همین WearOS گوگل است.

سامسونگ هم از همین سیستم‌عامل در ساعت‌های هوشمند سری گلکسی واچ ۵ خود استفاده خواهد کرد. سال گذشته شرکت کره‌ای دو ساعت هوشمند مدل استاندارد و کلاسیک را با یک سری قابلیت منحصربه‌فرد راهی بازار کرد اما امسال به نظر می‌رسد برنامه اندکی فرق داشته باشد. البته گفته می‌شود تعداد ساعت‌ها حداقل دوتاست ولی یکی از آن‌ها مدل استاندارد و دیگری پرو خواهد بود تا شرکت کره‌ای بتواند قابلیت‌های پیشرفته‌ی خود را برای آن در نظر بگیرد.

البته فعلا نمی‌دانیم چه چیزی باعث شده که سامسونگ این ساعت را «پرو» بنامد چون تنها چیزی که از آن می‌دانیم، شماره مدل آن است که به لطف یک وب‌سایت صدور گواهی کره‌ای به آن دسترسی داریم. این‌طور که به نظر می‌رسد، گلکسی واچ ۵ پرو از امروز با شماره مدل SM-R925 در خبرها،‌ شایعه‌ها و وب‌سایت‌های صدور گواهی حضور پیدا خواهد کرد اما از اینکه چند مدل دیگر در کنار آن عرضه خواهند شد و شماره مدل آن‌ها چیست خبری نداریم. چون همان‌طور که گفته شد، امسال حداقل ۲ مدل خواهیم داشت. حال یا دو مدل، یا سه یا بیشتر موضوعی است که باید منتظر بمانیم خبر بیشتری در این رابطه منتشر شود.

نکته‌ی جالب و مثبت قضیه اینجاست که یک وب‌سایت صدور گواهی کره‌ای ظرفیت باتری گلکسی واچ ۵ پرو را ۵۷۲ میلی‌آمپر ساعت ذکر کرده است. این خبر را پیش‌تر هم در شایعه‌ها شنیده بودیم اما ظرفیت دقیق باتری اعلام نشده بود. یک باتری ۵۷۲ میلی‌آمپر ساعتی واقعا ارتقای چشمگیری به نسبت سال‌های گذشته به حساب می‌آید و تأثیر آن در نگه‌داری شارژ، چند روزه خواهد بود. سامسونگ این کار را بدون اینکه تغییر خاصی روی اندازه‌ی کلی ساعت اعمال کند انجام خواهد داد و این یعنی کاربران همچنان به یک ساعت نسبتا کوچک اما با باتری بزرگ و پرظرفیت دسترسی خواهند داشت.

برای اینکه بزرگی یک باتری ۵۷۲ میلی‌آمپر ساعتی را درک کنید باید بگوییم گلکسی واچ ۴ از یک باتری ۳۶۱ میلی‌آمپر ساعتی بهره می‌برد و آن هم در بزرگ‌ترین مدل این ساعت تعبیه شده است. حال گلکسی واچ ۵ قرار است به باتری مجهز شود که ۶۰٪ ظرفیت بیشتری دارد و قطعا می‌تواند در نگه‌داری شارژ، خیال کاربران سامسونگ را تا چندین روز راحت کند.

 

عرضه‌ی گلکسی واچ ۵ پرو در هاله‌ای از ابهام قرار دارد


عملکرد باتری در گلکسی واچ ۴ خیلی خوب نبود. یعنی این ساعت دوام نسبتا خوبی دارد ولی با ایدئال فاصله‌ی زیادی دارد. از آنجایی هم که سامسونگ استفاده از سیستم‌عامل تایزن را کنار گذاشت و تصمیم گرفت از Wear OS استفاده کند، طبیعتا مشکلی در بهینه بودن هم پیش می‌آمد که چیزهایی مثل این طبیعی است و باید دید در گلکسی واچ ۵ آیا شاهد بهبود عملکرد باتری خواهیم بود یا خیر. گویا سامسونگ می‌خواهد امسال تمام مدل‌های گلکسی واچ ۵ را با باتری‌های ارتقا یافته راهی بازار کند. فعلا که گفته می‌شود سه مدل استاندارد،‌ کلاسیک و پرو را شاهد خواهیم بود و در هر سه مدل هم ظرفیت باتری ارتقا خواهد داشت.

با این حال متأسفانه گلکسی واچ ۵ پرو یکی از مدل‌هایی است که هنوز در خبرگزاری‌ها و منابع خبری، عرضه‌ی آن به صورت ۱۰۰٪ تأیید نشده است. یعنی شاید اصلا هیچ‌وقت سامسونگ آن را به‌عنوان بخشی از سری گلکسی واچ ۵ راهی بازار نکند. بنابراین فعلا نباید خیلی هیجان‌زده شویم. اما چیزی که قطعی است این است که شرکت کره‌ای می‌خواهد ساعت‌های امسال خود را با باتری پرظرفیت‌تر، سیستم‌عامل بهینه‌تر و تراشه‌ی کم‌مصرف‌تر راهی بازار کند که تمام این‌ها در افزایش میزان شارژدهی تأثیر چشمگیری دارند.