چرا قاب ژله‌ای گوشی زرد می‌شود؟

 

 

کاربرانی که نمی‌خواهند پنل پشتی گوشی خود را مخفی کنند، معمولا از قاب‌های شفاف موسوم به قاب ژله‌ای استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از شرکت‌های چینی مانند شیائومی در جعبه‌ی گوشی‌های خود چنین قابی را قرار می‌دهند تا کاربران دیگر نیازی به خرید قاب جداگانه نداشته باشند. اما چرا بسیاری از این قاب‌ها به مرور زمان زرد می‌شوند؟

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

یک قاب ژله‌ای زرد نمی‌شود بلکه با گذشت زمان رنگ زرد موجود در بدنه بیشتر نمایان می‌شود. باید خاطرنشان کنیم در تمام مواد شفاف، رنگ زرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سازندگان قاب‌های ژله‌ای معمولا مقداری رنگ آبی به بدنه اضافه می‌کنند تا رنگ زرد را خنثی کند و در کل شفاف‌تر به نظر برسد. از سوی دیگر باید به اهمیت مواد استفاده شده برای این نوع قاب‌ها اشاره کنیم. لزوما تمام قاب‌های شفاف طی مرور زمان زرد نمی‌شوند و مثلا بسیاری از قاب‌های شفاف سفت و سخت چنین مشکلی ندارند. در رابطه با زرد شدن قاب‌های ژله‌ای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت عوامل زیادی دخیل هستند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

 

خورشید و پوست


 

در زمینه‌ی روند تخریب مواد پلاستیکی موجود در قاب ژله‌ای دو متهم ردیف اول وجود دارد. اولین متهم اشعه ماورا بنفش است که نور خورشید منبع اصلی آن به حساب می‌آید. اشعه ماورا بنفش به مرور زمان پیوندهای شیمیایی مختلف که تشکیل‌دهنده‌ی زنجیره‌های طولانی مولکول‌های پلیمری موجود در کیس هستند، از بین می‌برد. همین فرایند منجر به کوتاه‌تر شدن زنجیره‌های مولکول‌ها می‌شود و در نتیجه رنگ زرد را برجسته‌تر می‌کند.

گرما نیز روند زرد شدن قاب را تسریع می‌کند. گرمای خورشید و به احتمال زیاد گرمای دست منبع اصلی حرارت منتقل شده به قاب محسوب می‌شوند. علاوه بر این باید روغن‌های طبیعی و عرق موجود در دست هم اشاره کنیم که منجر به استهلاک مواد موجود در قاب ژله‌ای می‌شوند. حتی قاب‌هایی هم که شفاف نیستند، به مرور زمان به دلیل همین عوامل رنگشان تغییر می‌کند.

 

چگونه قاب ژله‌ای زردرنگ را تمیز کنیم؟


بسته به اینکه قاب موردنظر چه سن و سالی دارد، ممکن است با برخی ترفندها آن را به وضعیت «شفاف» گذشته‌ی خود برگردانید. اگرچه تمیز کردن اثرات مربوط به روغن و عرق دست قرار گرفته روی قاب امکان‌پذیر است، اما آسیب ایجاد شده از طرف اشعه ماورا بنفش را نمی‌توانید برطرف کنید.

 

 

برای تمیز کردن قاب ژله‌ای می‌توانید از مایع ظرفشویی، جوش شیرین و الکل استفاده کنید. معمولا بیشتر کاربران به استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن قاب ژله‌ای تمایل دارند. در این روش ابتدا باید قاب را با مایع ظرفشویی بخیسانید و سپس با مسواک بخش‌های مختلف را تمیز کنید.

برای استفاده از جوش شیرین ابتدا باید مقداری از آن را روی سطح قاب گوشی بپاشید و سپس با استفاده از مسواک مرطوب آن را کاملا روی سطح قاب پخش کنید. برای الکل هم توصیه می‌شود آن را مستقیما روی قاب نریزید. برای این کار بهتر است ابتدا الکل را روی دستمال حوله‌ای یا دستمال‌های مشابه بریزید و با آن قاب را تمیز کنید. با توجه به اینکه الکل می‌تواند به مواد سیلیکونی موجود در قاب آسیب برساند، در این زمینه زیاده‌روی نکنید.


در نهایت باید بگوییم که اگرچه این کارها تا حدی قاب‌های ژله‌ای را تمیز می‌کنند، ولی فرایند استهلاک مواد استفاده شده در آن را نمی‌توانید متوقف کنید. خوشبختانه در زمینه‌ی قاب‌های موبایل تنوع بسیار زیادی وجود دارد و اگر قاب فعلی گوشی شما دیگر ظاهر جذاب ندارد، با توجه به بودجه‌ی خود می‌توانید از بین قاب‌های متنوع موجود در بازار دست به انتخاب بزنید.