پشتیبانی از دستیار صوتی گوگل اسیستنت به‌زودی به گلکسی واچ ۴ می‌آید

 

سامسونگ ظاهرا می‌خواهد پشتیبانی از دستیار صوتی هوشمند گوگل یعنی اسیستنت را به ساعت‌های هوشمند سری گلکسی واچ ۴ خود اضافه کند.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

اگرچه سامسونگ گلکسی واچ ۴ و واچ ۴ کلاسیک را با سیستم‌عامل WearOS گوگل راهی بازار کرد، اما تاکنون خبری از دستیار صوتی هوشمند گوگل یعنی گوگل اسیستنت در این گجت‌ها نبوده است. حال به نظر می‌رسد شرکت کره‌ای می‌خواهد این قابلیت را به ساعت‌های جدید خود اضافه کند، چون به‌تازگی تیزری را هم در رابطه با این موضوع منتشر کرده است.

سامسونگ جز سال قبل، در بسیاری از سال‌ها، ساعت‌های هوشمند خود را با سیستم‌عامل تایزن راهی بازار می‌کرد. این محصولات عملکرد خوبی داشتند، سریع بودند و شرکت کره‌ای هم قابلیت‌های نرم‌افزاری متعددی را برای آن‌ها در نظر می‌گرفت. اما در رقابت با بهترین‌های بازار یعنی سری اپل واچ اصلا حرفی برای گفتن نداشتند.

 

در نتیجه سامسونگ تصمیم گرفت با گوگل به عنوان طراح تنها سیستم‌عاملی که می‌تواند با سیستم‌عامل اپل رقابت کند، وارد همکاری شود. اپل برای ساعت‌های خود، WatchOS را استفاده می‌کند، در حالی که سیستم‌عامل گوگل، WearOS نام دارد. هر دوی این سیستم‌عامل‌ها فوق‌العاده سریع و غنی از اپلیکیشن‌های مختلف و قابلیت‌های نرم‌افزاری متعدد هستند که می‌توانند نیاز کاربران حرفه‌ای را هم برطرف کنند.

سامسونگ برای اینکه حضور جدی‌تری در بازار ساعت‌های هوشمند داشته باشد، تصمیم گرفت امتیاز استفاده از سیستم‌عامل WearOS را به مدت یک‌سال از گوگل خریداری کند. در نتیجه هیچ شرکت دیگری اجازه‌ی استفاده از آن را نداشته و تا تابستان امسال هم ندارد.

گلکسی واچ ۴ و واچ ۴ کلاسیک به لطف این سیستم‌عامل و شخصی‌سازی‌های متعدد سامسونگ، در واقع به بهترین ساعت‌های هوشمند اندرویدی حال حاضر تبدیل شده‌اند که به‌راحتی می‌توانند اپل واچ‌ها را به چالش بکشند. اما یک قابلیت از همان ابتدا تا کنون در این محصولات وجود نداشته که برای برخی از کاربران واقعا ضروری است.

در رابطه با دستیار صوتی گوگل یعنی اسیستنت صحبت می‌کنیم که اگر اندکی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، می‌دانید تا چه اندازه می‌توانید از این قابلیت در انجام کارهای مختلف بهره ببرید، حتی بدون اینکه اصلا نیاز باشد با ساعت خود، تعامل لمسی داشته باشید. برای مثال دستتان بند است و نمی‌توانید ساعت خود را لمس کنید تا کاری را انجام دهد. این‌جاست که دستیار صوتی می‌تواند فوق‌العاده کاربردی واقع شود.

متأسفانه گوگل اسیستنت به عنوان بهترین دستیار صوتی موجود، در ساعت‌های هوشمند سامسونگ قرار نگرفت و هنوز هم خبری از آن نیست. اما به نظر می‌رسد به‌زودی اوضاع تغییر می‌کند چون سامسونگ تیزری را از تجهیز ساعت‌های خود به این دستیار صوتی هوشمند منتشر کرده است. شما می‌توانید ویدیوی مربوط به این تیزر را در زیر مشاهده کنید.

 

البته در حال حاضر می‌توانید با همان بیکسبی که دستیار صوتی اختصاصی سامسونگ است، نیاز خود را تا حدودی برطرف کنید، اما اگر با این دستیارهای صوتی آشنایی داشته باشید، می‌دانید تفاوت این دو از لحاظ کیفیت تا چه اندازه زیاد است. اگرچه اصلا نمی‌دانیم این قابلیت چه زمانی رسما برای سری واچ ۴ عرضه می‌شود اما شعبه‌ی اسپانیایی سامسونگ در یک پست تبلیغاتی، گلکسی واچ ۴ را با پشتیبانی از این قابلیت به تصویر کشید.

این تبلیغات، مردی را نشان می‌دهد که با فراخواندن گوگل اسیستنت در گلکسی واچ ۴ خود، از آن می‌خواهد در یوتیوب یک موسیقی پخش کند. البته بخش مربوط به دستیار صوتی گوگل فقط ۳ ثانیه از این ویدیو را شامل می‌شود اما این ۳ ثانیه به اندازه‌ی کافی واضح است که بتوانیم بگوییم قطعا شاهد حضور این قابلیت در نماینده‌های کوچک سامسونگ خواهیم بود.

البته شرکت مخابراتی ورایزن، چند ماه پیش در صفحه‌ی پشتیبانی گلکسی واچ ۴ به آپدیتی اشاره کرد که طی آن، دستیار صوتی گوگل قرار بود به ساعت‌های سامسونگ اضافه شود. بعدها این پست پاک شد و گوگل هم تأیید کرد که قرار نیست شاهد عرضه‌ی آن برای نماینده‌های شرکت کره‌ای باشیم. هرچند حالا به نظر می‌رسد تصمیم سامسونگ جدی است و باید خیلی زود، شاهد راه یافتن بهترین دستیار صوتی هوشمند جهان به بهترین ساعت‌های هوشمند اندرویدی جهان باشیم.

لازم به ذکر است سامسونگ به احتمال بسیار فراوان، باید تابستان امسال و همزمان با معرفی گوشی‌های تاشوی خود، از ساعت‌های هوشمند سری گلکسی واچ ۵ هم رونمایی کند. اگر گوگل اسیستنت تا قبل از تابستان به سری ۴ راه پیدا کند، به احتمال زیاد شاهد حضور آن به صورت پیش‌فرض در سری واچ ۵ خواهیم بود.