واردات رسمی گوشی های گوشی های بالای 600 دلار از سال آینده ممنوع خواهد شد!

آخرین خبر گمرک


رئیس کل گمرک اعلام کرد:” سال آینده واردات موبایل و خودرو با ارزش بیش از 600 دلار (پرچمدار) ممنوع خواهد شد”. این درحالی است که طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل طی یک سال گذشته، گوشی‌های بالای 600 دلار، سهم 5 درصدی از واردات را به خود اختصاص داده‌اند.

سال گذشته نمایندگان مجلس طی مصوبه‌ای عوارض 12 درصدی را برای واردات گوشی‌های بالای 600 دلار در بودجه 1400 تعیین کردند. اما امسال این تعرفه 12 درصدی برای واردات تلفن همراه بالای 600 دلار از لایحه بودجه 1401 حذف شده و به یکی از ابهامات بودجه تبدیل شده بود، اکنون خبر رسیده است که سال آینده واردات رسمی گوشی پرچمدار ممنوع خواهد بود; البته این موضوع یعنی اینکه واردات مسافری این گوشی‌ها و رجیستری کردن آنها در داخل کشور همچنان انجام خواهد شد و شنیده‌ها حکایت از این دارد که سهم نسبتا زیادی از واردات این مدل‌ها تا به امروز نیز به صورت مسافری انجام می‌گرفته است/سپهردیجیتال.

علیرضا مقدسی در نشست امروز خود با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: “سومین منبع درآمد کشور برای تامین بودجه از طریق گمرک است. سال آینده واردات خودرو و موبایل بیشتر از 600 دلار حذف می‌شود.”

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل پیش از این اعلام کرده بود سهم گوشی‌های بالای 600 دلار از واردات یک سال گذشته (از آذر 99 تا آذر 1400) تنها 5 درصد است؛ اما این موضوع دلیل محکمی برای ممنوعیت واردات رسمی این دسته از گوشی‌ها نیست.

اگرچه ارز اختصاص یافته به این گوشی‌ها که معمولا در دسته «پرچمدار» قرار می‌گیرند به نسبت سهمشان از کل واردات بیشتر بوده اما این حق مصرف کننده است که بتواند با خرید گوشی پرچمدار از گارانتی و خدمات پس از فروش آن نیز بهره‌مند شود. این اجحاف حق مصرف کننده بوده و هنوز معلوم نیست که برای حل این چالش چه باید کرد و آیا ممکن است سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان وارد بحث شود یا خیر.

لازم به ذکر است که رهبری پیش از این در شهریور 1399 در جلسه با هیئت دولت از بودجه مصرفی نیم میلیارد دلاری برای گوشی‌های لوکس آمریکایی گلایه کرده بود: «شنیده‌ام برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال 98 حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده است. البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد.»

حال دولت جدید در همین راستا حرکت کرده و از سال آینده از واردات رسمی گوشی‌های بالای 600 دلار، ممانعت به عمل خواهد آورد. البته همانطور که گفته شد همچنان واردات مسافری این نوع از گوشی‌ها آزاد بوده و ممنوعیتی برای رجیستری این گوشی‌ها در نظر گرفته نشده است. با این وجود بهره بردن از خدمات رسمی پس از فروش این گوشی‌ها و دیگر مشکلات گریبانگیر خریداران این گوشی‌های پرچمدار خواهد شد.