نمایشگر استودیو دیسپلی اپل از ویندوز هم پشتیبانی می‌کند

اینطور که به نظر می‌رسد، نمایشگر استودیو دیسپلی اپل که پیش‌تر در رویداد Peek Performance معرفی شد از سیستم‌عامل ویندوز نیز پشتیبانی می‌کند.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

اپل در رویداد اخیر خود از محصولات سخت‌افزاری متعددی نظیر آیفون SE 2022 و تراشه‌ی قدرتمند M1 اولترا رونمایی کرد اما بخشی از این رویداد مربوط به نمایشگر استودیو دیسپلی جدید شرکت بود. نمایشگری ۲۷ اینچی با وضوح ۵K که از وب‌کم ۱۲ مگاپیکسلی و بلندگوهای بسیار قدرتمند بهره می‌برد. البته اپل اعلام کرد این نمایشگر برای طراحانی است که روی مک به طراحی می‌پردازند اما اینطور که به نظر می‌رسد، این نمایشگر مشکلی با ویندوز هم ندارد و حتی بلندگو و وب‌کم آن هم به طور کامل از این سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کنند. البته یک سری از قابلیت‌ها هستند که فقط با مک سازگاری دارند چرا که تراشه‌ی A13 بکار رفته در آن در واقع باعث وجود چنین قابلیت‌هایی شده و طبیعتا نباید انتظار داشته باشیم آن‌ها روی ویندوز هم در دسترس باشند.

تقریبا می‌توان گفت مطمئن بودیم این نمایشگر با ویندوز هم سازگاری دارد اما وضوح تصویری که دریافت می‌کنید کاملا به نوع سخت‌افزاری که در اختیار دارید بستگی دارد. یعنی شما برای اینکه بتوانید از تمام پتانسیل‌های این نمایشگر از لحاظ وضوح و کیفیت تصویر بهره‌مند شوید باید کارت گرافیکی با پورت تاندربولت یا USB-C داشته باشید که از وضوح ۵K یا بالاتر پشتیبانی می‌کند که البته بسیاری از کارت‌های جدید از آن بهره می‌برند.

در رابطه با وب‌کم اما اصلا وضعیت مشخصی را شاهد نیستیم. در حالی که صفحه‌ی پشتیبانی اپل در رابطه با این محصول گفته که قابلیت‌های دوربین فقط با مک کار می‌کنند و حتی برای آپدیت فریم‌ور هم باید آن را به یک مک متصل کنید، یکی از سخنگویان شرکت به وب‌سایت The Verge اعلام کرده که وقتی این نمایشگر را به ویندوز متصل کنید، وب‌کم آن دقیقا مثل یک وب‌کم معمولی با رابط USB کار می‌کند و مشکلی وجود نخواهد داشت.

البته یک قابلیت وجود دارد که با سیستم‌های مبتنی بر ویندوز سازگاری ندارد. در رابطه با Center Stage حرف می‌زنیم. قابلیتی که فقط روی سیستم‌عامل مک کار می‌کند. نحوه‌ی عملکرد دوربین هم به این گونه است که از زوم دیجیتال استفاده می‌کند تا بتواند سوژه یا سوژه‌ها را در کادر نگه دارد. سایر قابلیت‌ها که به لطف تراشه‌ی A13 در این نمایشگر قرار دارد نظیر Spatial Audio و هی سیری هم روی ویندوز کار نمی‌کنند.

نمایشگر استودیو دیسپلی با قیمت ۱۶۰۰ دلار فوق‌العاده گران‌قیمت است. خصوصا اگر بخواهید آن را با پایه‌ی تنظیم ارتفاع ۴۰۰ دلاری که اصلا مشخص نیست چرا چنین قیمتی دارد خریداری کنید. آن هم نمایشگری که تنها ۲۷ اینچ اندازه دارد. اگر بخواهیم به طرف مثبت قضیه نگاه کنیم، می‌بینیم که این نمایشگر زیباست، وب‌کم ۱۲ مگاپیکسلی دارد و بلندگوهای بکار رفته در آن هم فوق‌العاده قدرتمند هستند. اگر همه‌ی این‌ها برای‌تان اهمیت زیادی ندارد، می‌توانید نمایشگر ۳۲ اینچی و ۴K با همین مشخصات را از شرکت‌های دیگر خریداری کنید که هزینه‌ی بسیار کمتری هم دارند.

کلیدواژه : اپلمکویندوز