قلم S Pen گلکسی S22 اولترا عالی است، اما می‌توانست خیلی بهتر باشد

 

سامسونگ سال‌ها قبل با معرفی سری گلکسی نوت به بهره‌گیری از قلم S Pen روی آورد. این گوشی‌ها در کنار ویژگی‌های جذابی که ارائه می‌دادند، به لطف این مشخصه با توجه زیادی روبرو شدند. اما سامسونگ به دلایل مختلف تولید گوشی‌های سری نوت را متوقف کرده و برای اینکه طرفداران این گوشی‌ها را از دست ندهد، سال گذشته قابلیت پشتیبانی از این قلم را برای گلکسی S21 اولترا و گوشی تاشو گلکسی زد فولد ۳ ارائه کرد.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

اگرچه این دو گوشی فاقد جایگاه مختص این قلم هستند، اما از طرف دیگر همین موضوع به کاربران اجازه می‌دهد که از قلم بزرگ‌تر و خوش‌دست‌تری استفاده کنند که مانند قلم واقعی، می‌توانند برای ساعات متمادی و بدون بروز چالش‌ها و مشکلات مختلف از آن بهره ببرند. در این میان، گلکسی S22 اولترا اولین مدل غیر نوت است که از جایگاه اختصاصی برای این قلم استفاده می‌کند. اگرچه بسیاری از دوست‌داران سری نوت درخواست بازگشت این مشخصه را به بدنه‌ی گوشی مطرح کرده بودند، اما آیا عرضه‌ی این گوشی به همراه قلم بزرگ‌تر و کیس مخصوص برای آن ایده‌ی بهتری نیست؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

 

 تغییرات ناکافی در گذر زمان


 

روزی روزگاری سامسونگ برای تعداد زیادی از محصولات خود از پیش‌وند S استفاده می‌کرد و در همین دوران هم قلم S Pen متولد شد. اگرچه طی سال‌های بسیاری از این محصولات با تحولات گسترده‌ای روبرو شده‌اند و حتی برخی از آن‌ها نام خود را تغییر داده‌اند، اما برای این قلم تغییر و تحولات زیادی رخ نداده است.

اولین قلم S Pen تقریبا همان قلم تبلت‌های Wacom بود که فقط اندازه‌ی آن برای قرارگیری در بدنه‌ی گوشی کوچک‌تر شده بود. با افزایش اندازه‌ی گوشی‌ها، سامسونگ اندازه‌ی این قلم را تا حدی افزایش داد و این روند تا گلکسی نوت ۵ ادامه پیدا کرد. اما از آن زمان، شکل ظاهری و ارگونومی آن با تغییر چندانی روبرو نشده است. در این میان، قلم استفاده شده برای گلکسی S22 اولترا به لطف بهره‌گیری از بدنه‌ی مات نسبت به نسل‌های قبلی جذابیت ظاهری بیشتری پیدا کرده است. اما مشکل اصلی این است که قلم موردنظر کماکان اندازه‌ی بسیار کوچکی دارد و هرکسی که دستان بزرگی داشته باشد، بعد از استفاده از این قلم با مشکلاتی نظیر گرفتگی دست روبرو می‌شود.

 

 

باید خاطرنشان کنیم گوشی‌های سری نوت نقش مهمی در افزایش محبوبیت و همه‌گیری نمایشگرهای غول‌پیکر ایفا کردند که این گوشی‌ها به‌خصوص از طرف کاربران دارای دست‌های بزرگ با استقبال زیادی روبرو شدند. اما همین گوشی‌ها، از قلم‌های بسیار کوچکی استفاده می‌کنند. در این بین، سامسونگ برای تبلت‌های خود به بهره‌گیری از قلم‌های بزرگ‌تری روی آورد. این قلم‌ها درون بدنه‌ی تبلت‌های موردنظر قرار نمی‌گیرند اما از آنجایی که معمولا تبلت‌ها در جای ثابت قرار می‌گیرند، این مشخصه با واکنش منفی کاربران روبرو نشده است.

 

چالش‌های قرارگیری قلم در بدنه


 

تصویر بالا مدارهای منطقی استفاده شده برای گلکسی نوت ۲۰ اولترا را نشان می‌دهند. همانطور که می‌توانید ببینید، سامسونگ به منظور قرار دادن قلم در بدنه به ناچار طراحی مدارهای موردنظر را به طور گسترده‌ای تغییر داده است. روی هم رفته بدنه‌ی گوشی‌های هوشمند فضای بسیار محدودی دارد و در این فضا باید صدها قطعه‌ی مختلف تعبیه شود. از طرف دیگر، شرکت‌های سازنده باید به فکر قرار دادن باتری بزرگ هم باشند و در این میان باید به اهمیت مدیریت حرارت تولیدی هم اشاره کنیم که اهمیت بسیار زیادی دارد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، گلکسی S22 اولترا نسبت به نسل قبلی از عمر باتری کمتری بهره می‌برد و این در حالی است که ظرفیت باتری تفاوتی با نسل قبلی ندارد. بنابراین سامسونگ با عدم تعبیه‌ی قلم S Pen در گوشی موردنظر می‌توانست از باتری بزرگ‌تری استفاده کند یا حرارت تولیدی را بهتر کنترل کند.

 

 

اما سامسونگ به جای این رویکرد، می‌تواند گوشی موردنظر را با قلم بزرگ‌تر و کیس‌مخصوصی ارائه دهد که از پس شارژ کردن قلم موردنظر هم بر بیاید. همانطور که احتمالا می‌دانید، گلکسی S22 اولترا از قابلیت شارژ بی‌سیم معکوس بهره می‌برد و بنابراین ساخت چنین کیسی اصلا پیچیده و عجیب نیست. در همین زمینه می‌توانیم به تعدادی از کیس‌های ارائه شده برای گلکسی زد فولد ۳ اشاره کنیم که برای جا دادن قلم S Pen ایده‌های جذابی را عملی کرده‌اند.

سامسونگ سال‌هاست که برای گوشی‌های سری نوت و حالا S22 اولترا رویکرد تعبیه‌ی قلم در بدنه را استفاده کرده و به نظر می‌رسد دیگر وقت آن رسیده که این شرکت رویکرد جدیدی را در این رابطه اتخاذ کند تا استفاده از قلم بزرگ‌تر هم امکان‌پذیر شود. با این کار نه‌تنها مدیریت حرارت تولید شده هم بهبود پیدا می‌کند، بلکه سامسونگ می‌تواند از باتری بزرگ‌تری هم بهره ببرد. در ضمن وقتی قلم موردنظر بزرگ‌تر و خوش‌دست‌تر باشد، کاربران بیشتری برای استفاده از آن رغبت پیدا می‌کنند. البته با توجه به شایعات مربوط به قرارگیری قلم در بدنه‌ی گلکسی زد فولد ۴، به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک سامسونگ رویکرد خود را در قبال قلم S Pen تغییر نخواهد داد.