سامسونگ مرگ گلکسی نوت را رسما تأیید کرد

 

 

رئیس بخش موبایل سامسونگ در حاشیه‌ی نمایشگاه MWC کنار گذاشتن برند گلکسی نوت را رسما تایید کرد. چنین خبری اصلا تعجب‌آور نیست ولی حالا این شرکت بالاخره به طور رسمی آن را تایید کرده است. همانطور که احتمالا می‌دانید، گلکسی نوت ۲۰ و نوت ۲۰ اولترا آخرین گوشی‌های سری نوت محسوب می‌شوند که در سال ۲۰۲۰ عرضه شدند. همچنین حالا که گلکسی S22 اولترا از جایگاه مختص قلم S Pen بهره می‌برد، گوشی موردنظر عملا جانشین سری نوت به حساب می‌آید.

سامسونگ در سال ۲۰۱۱ اولین گوشی سری نوت را عرضه کرد که به لطف بهره‌گیری از نمایشگر ۵.۳ اینچی با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. گفتنی است در آن دوران چنین اندازه‌ای برای نمایشگر اصلا رایج نبود و به همین خاطر غول‌پیکر بودن نمایشگر موردنظر سروصدای زیادی راه انداخت. به عنوان مثال گوشی‌های رقیب آن مانند گلکسی S2 و آیفون ۴S به ترتیب از نمایشگرهای ۴.۳ و ۳.۵ اینچی بهره می‌بردند.

اما با گذشت زمان، شمار گوشی‌های غول‌پیکر روزبه‌روز بیشتر شد. در سال ۲۰۱۶ گلکسی S7 با نمایشگر ۵.۱ اینچی عرضه شد. در سال ۲۰۱۷، گلکسی S8 پلاس از نظر اندازه و تا حدی طراحی شباهت زیادی به گلکسی نوت‌ ۸ داشت که سال بعدی عرضه شد. با افزایش شباهت بین گوشی‌های سری نوت و گلکسی S، تنها مزیت مهم گوشی‌های سری گلکسی نوت‌ به بهره‌گیری از قلم S Pen محدود شده بود.

 

 

اگرچه گوشی‌های گلکسی نوت‌ در افزایش محبوبیت گوشی‌های غول‌پیکر نقش بسیار مهمی را ایفا کردند، اما نسل هفتم این خانواده به دلیل انفجارهای زنجیره‌ای، میلیاردها دلار به سامسونگ ضرر رساند و در کل آسیب زیادی به برند این شرکت وارد کرد. با وجود اینکه سامسونگ بعد از این حواشی به ساخت گوشی‌های سری نوت ادامه داد، اما در همین سال‌ها بود که این شرکت بیش از پیش گوشی‌های تاشو را در مرکز توجه خود قرار داد. با توجه به افزایش شباهت بین گوشی‌های گلکسی S و گلکسی نوت‌ و همچنین عرضه‌ی گوشی‌های تاشو، دیگر فضای کافی برای سری نوت وجود نداشت.

پایان برند گلکسی نوت قطعا پایان یک دوران مهم محسوب می‌شود ولی از سوی دیگر همین که گلکسی S22 اولترا از جایگاه مختص قلم S Pen بهره می‌برد، خبر خوبی برای طرفداران این گوشی‌ها است. اگرچه دیگر شاهد عرضه‌ی مدل جدید گلکسی نوت نخواهیم بود، اما ایده‌های استفاده شده برای این خانواده در دیگر گوشی‌های سامسونگ به کار گرفته می‌شود. در همین زمینه می‌توانیم به شایعات مربوط به بهره‌گیری گلکسی زد فولد ۴ از جایگاه اختصاصی قلم S Pen اشاره کنیم که این یعنی احتمالا حتی گوشی‌های تاشو سامسونگ هم از مهم‌ترین ویژگی سری نوت بهره‌مند خواهند شد.