ساخت نمایشگر‌های آیفون توسط BOE به دلیل کمبود تراشه با مشکل روبرو شده است

 

 

به گزارش وب‌سایت کره‌ای The Elec، شرکت چینی BOE برای ساخت پنل‌های OLED گوشی‌های هوشمند شرکت اپل یعنی آیفون‌ها به دلیل مشکل جهانی کمبود تراشه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. با توجه به اطلاعات منتشر شده در این گزارش، مشکل کمبود تراشه تولیدات این ماه و ماه آینده‌ی این شرکت چینی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

با سپهر دیجیتال هراه باشید.

شرکت چینی تولید نمایشگر BOE موفق شد که جواز ساخت پنل‌های آیفون اپل را از شرکت LX Semicon بگیرد، زیرا این شرکت نمی‌توانست هدف اپل را در تولید نمایشگر‌های آیفون برآورده سازد. بنابراین اپل به دلیل عدم تأمین نیازش توسط شرکت LX Semicon در تولید نمایشگر‌های آیفون، این شرکت را با شرکت چینی BOE جایگزین کرد.

 

 

در نتیجه انتظار می‌رود که شرکت BOE حجم تولید پانل OLED خود را از سه میلیون واحد به دو میلیون واحد در ماه آینده کاهش دهد. باید خاطر نشان کنیم که غول فناوری آمریکایی برای نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۲ دستور ساخت ۱۰ میلیون پنل گوشی‌های آیفون را به این شرکت چینی داده و اکنون مشخص نیست که این شرکت بتواند این حجم از سفارش را برای اپل تأمین کند یا نه. برای یادآوری باید بگوییم که عرضه‌ی آیفون‌های ۱۳ و ۱۳ پرو پس از معرفی در ماه سپتامبر سال گذشته با مشکلاتی روبرو شده بود اما اکنون هر دو گوشی مذکور برای خرید کاربران در دسترس هستند.

در گزارشی که اخیراً در رسانه‌های منتشر شده آمده که این شرکت چینی ساخت نمایشگر به‌تازگی یکی از کارخانه‌های خود را در چین به منظور تولید نمایشگرهای OLED بزرگ‌تر برای دستگاه‌هایی غیر از گوشی‌های هوشمند از جمله تبلت‌ها و رایانه‌ها، با تغییراتی همراه کرده است. این گزارش ادعا می‌کند که BOE احتمالا پس از تبدیل شدن به تأمین‌کننده‌ی نمایشگرهای آیفون ۱۳ در سال گذشته، قصد دارد نمایشگرهای OLED را برای آیپدهای آینده تأمین کند. با تغییراتی که BOE در کارخانه‌ی تولید نمایشگر خود ایجاد کرده، این شرکت قادر به تولید نمایشگرهای ۱۵ اینچی خواهد بود، اما باید دید که آیا اپل قصد دارد تا در آینده یک آیپد ۱۵ اینچی را عرضه کند یا نه.

همچنین گفته می‌شود که کارخانه‌ی BOE توانایی تولید نمایشگرهای OLED با دو لایه قرمز، سبز و آبی را خواهد داشت که می‌تواند منجر به داشتن نمایشگرهای روشن‌تر در آیپدهای آینده شود. با این حال، باید دید که آیا BOE در تجاری‌سازی این پنل‌ها به دلیل پیچیدگی فناوری موفق خواهد بود یا خیر. بد نیست یادآوری کنیم در سال ۲۰۲۰ برخی گزارش‌ها از استفاده از نمایشگرهای ساخت شرکت چینی BOE برای سری آیفون ۱۲ مطرح شد و گویا بخشی از این گوشی‌ها با نمایشگرهای اولد این شرکت به دست کاربران رسیده‌اند. طبق تخمین‌های صورت گرفته، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از گوشی‌های سری آیفون ۱۲ و ۱۳ از نمایشگرهای BOE بهره می‌برند.

 

 

اکنون اما در گزارشی جدید به این نکته اشاره شده در سال ۲۰۲۳ ممکن است بخشی از پنل‌های اولد آیفون ۱۵ پرو و پرو مکس از طرف این شرکت تأمین شود. در حال حاضر بیشتر پنل‌های اولد آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس از طرف سامسونگ تامین می‌شود و البته ال‌جی هم بخش کوچکی از این پنل‌ها را تأمین می‌کند. این گوشی‌ها از نمایشگر LTPO بهره می‌برند که این فناوری به لطف ارائه‌ی قابلیت رفرش‌ریت متغیر، می‌تواند به طور قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

همان‌طور که در گزارش‌های قبلی به آن اشاره کردیم، اپل قصد دارد برای تامین نمایشگر‌های آیفون‌های سری ۱۴ از شرکت‌های LG و BOE بهره ببرد. در حقیقت اپل مدتی است که می‌خواهد از انحصار سامسونگ در عرضه‌ی نمایشگر OLED آیفون خود خارج شود. دلیل این موضوع این است که سامسونگ برای پنل‌های با فناوری پیشرفته‌اش مبلغ زیادی را دریافت می‌کند و اپل امیدوار است که بتواند ال‌جی و BOE را به‌عنوان تأمین‌کننده نمایشگر‌های ۱۲۰ هرتزی به این ترکیب اضافه کند تا هزینه‌های صفحه‌نمایش آیفون خود را کاهش دهد.