دو گوشی دیگر شیائومی به‌روزرسانی Enhanced MIUI 12.5 را دریافت کردند

شیائومی حدود چند ماه پیش از جدیدترین رابط کاربری خود یعنی MIUI 12.5 Enhanced Edition رونمایی کرد و تعدادی از محصولات خود را به این پلتفرم نرم‌افزاری جدید ارتقا داد. در ادامه‌ی این روند، اکنون شیائومی اعلام کرده که قصد دارد این به‌روزرسانی را برای دو گوشی لایت دیگر یعنی می ۱۱ لایت و می نوت ۱۰ لایت منتشر کند. شایان ذکر است که می ۱۱ لایت در سال ۲۰۲۱ و می نوت ۱۰ لایت در سال ۲۰۲۰ معرفی و روانه‌ی بازار شدند.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

جدیدترین نسخه از رابط کاربری شیائومی، MIUI 12.5 Enhanced Edition، در گوشی‌های می ۱۱ لایت و می نوت ۱۰ لایت به ترتیب با شماره‌های ساخت V12.5.8.0.RKQMIXM و V12.5.4.0.RFNMIXM در دسترس کاربران خواهد بود. مانند هر به‌روزرسانی نرم‌افزار OTA دیگری، به‌روزرسانی MIUI 12.5 Enhanced Edition برای گوشی‌های فوق‌الذکر شیائومی هم به صورت منطقه‌ای عرضه می‌شود.

 

بنابراین، برخی از کاربران ممکن است زودتر این به‌روزرسانی را دریافت کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است کمی بیشتر منتظر بمانند. همچنین باید در روزهای آینده برای سایر مناطق باقی مانده این گوشی‌ها هم به‌روزرسانی MIUI 12.5 Enhanced Edition منتشر شود. می‌ نوت ۱۰ لایت در بین این دو گوشی قدیمی‌تر به حساب می‌آید که در سال ۲۰۲۰ با MIUI 11 مبتنی‌ بر اندروید ۱۰ عرضه شد. این گوشی هوشمند به پردازنده اسنپدراگون ۷۳۰G مجهز شده که ۶ گیگابایت رم آن را همراهی می‌کند.

از سوی دیگر، می ۱۱ لایت در اوایل سال جاری با MIUI 12 مبتنی‌بر اندروید ۱۱ در اختیار کاربران قرار گرفت. قلب تپنده‌ی می ۱۱ لایت تراشه‌ی میان‌رده کوالکام است. این گوشی از چیپست اسنپدراگون ۷۳۲G بهره می‌برد که در واقع همان نسخه %DX-HN: Mag-1
۹‌ی بهینه شده‌ی ۷۳۰G است و عملکرد آن نسبت به نسخه‌ی قبلی ۱۵ سریع‌تر شده است.

 

از آنجا که هر دوی این گوشی‌های هوشمند در مدت زمان محدودی در دسترس بودند، به نظر می‌رسد که شیائومی برای مدت طولانی‌تری از آن‌ها پشتیبانی نخواهد کرد. همان‌طور که احتمالا می‌دانید شیائومی از MIUI 12.5 Enhanced Edition در مرداد ماه امسال رونمایی و برای گوشی‌های هوشمند پرچم‌داری نظیر MIX 4، ردمی K40 و می ۱۰ پرو به‌عنوان اولین محصولات این به‌روزرسانی آن را منتشر کرد.

طبق اعلام شیائومی، این نسخه‌ی جدید تا ۱۶۰ مشکل سیستمی و تا ۲۲۴ مشکل کاربردی را برطرف می‌کند. علاوه بر این، در جدیدترین نسخه از رابط کاربری شیائومی ما شاهد بهینه‌سازی‌های زیادی هستیم. در واقع می‌توانیم بگوییم که شیائومی در به‌روزرسانی MIUI 12.5 Enhanced Edition از قابلیت جدیدی استفاده نکرده، اما ۴ اقدام بهینه‌سازی مهم را مد نظر قرار داده است.

 

 

در اولین بهینه‌سازی، این شرکت چینی قابلیتی را ایجاد کرده که سیستم به طور اتوماتیک عملکرد سخت‌افزار را به بخش‌های مختلف اختصاص می‌دهد تا تعادلی میان عملکرد و مصرف انرژی ایجاد شود. در دومین بهینه‌سازی خود و با استفاده از قابلیت Focus Calculation، شیائومی به کاهش مصرف پردازنده‌ی گوشی و در نهایت انرژی کمک شایانی می‌کند. قابلیت مکانیسم حافظه‌ی داخلی هم بهینه‌سازی شده که در حفظ عملکرد خواندن و نوشتن اطلاعات در بلندمدت تأثیرگذار خواهد بود. در نهایت هم با بهینه‌سازی قابلیت مکانیزم مدیریت حافظه‌ی رم، به بهبود عملکرد این حافظه هم کمک شایانی می‌کند.

این شرکت چینی هم پیش‌تر به‌روزرسانی MIUI 12.5 Enhanced Edition را برای گوشی‌های هوشمند پوکو F3 GT و می نوت ۱۰ و می نوت ۱۰ پرو منتشر کرده بود. در ماه‌های آینده احتمالا گوشی‌های بیشتری به‌روزرسانی MIUI 12.5 Enhanced Edition شیائومی را دریافت خواهند کرد.