تکنو به‌زودی از یک گوشی با سنسور RGBW و الگوریتم پردازش تصویر اختصاصی رونمایی می‌کند

این‌طور که به نظر می‌رسد تکنو قصد دارد به‌زودی از یک محصول از سری تکنو Camon با سنسور RGBW و الگوریتم پردازش تصویر اختصاصی رونمایی کند.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

تکنو یکی از شرکت‌های موفق در زمینه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آید که اگرچه گذشته‌ی آن بسیار درخشان‌تر از وضعیت کنونی‌اش است اما با این حال کاربران زیادی هستند که همچنان به محصولات این شرکت علاقه دارند. این شرکت تاکنون گوشی‌های قدرتمند، زیبا و مقرون‌به‌صرفه‌ی زیادی را راهی بازار کرده است اما نماینده‌ی جدیدی که گفته می‌شود روی آن مشغول کار است، یک پرچم‌دار بسیار قدرتمند در زمینه‌ی عکاسی خواهد بود.

چند ماه قبل بود که تکنو اعلام کرد با کمک سامسونگ مشغول ساخت یک سنسور RGBW قدرتمند تحت عنوان ISOCELL GWB هستند. امروز اما این شرکت، اطلاعات خوبی را در رابطه با نتیجه‌ی همکاری مشترک خود را با بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند در جهان منتشر کرد و گفت که قرار است سنسورهای دوربین بسیار باکیفیت را برای گوشی‌های هوشمند تولید کنند. نکته‌ی جالب اما اینجاست که بدانید الگوریتم پردازش تصویری که قرار است از این سنسور استفاده کند، توسط خود تکنو طراحی می‌شود.

این سنسور جدید ۶۴ مگاپیکسلی است و در یکی از گوشی‌های سری تکنو Camon مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع بهتر است بگوییم به همراه این محصول معرفی خواهد شد. این سنسور به خاطر اضافه شدن ساب‌پیکسل سفید رنگ تا این اندازه جلب توجه کرده است. همان‌طور که می‌دانید، قرارگیری رنگ سفید در کنار قرمز، سبز و آبی باعث می‌شود سنسور بتواند ۶۰٪ نور بیشتری را در مقایسه با سنسورهای RGB کنونی جذب کند و در نتیجه رنگ‌ها را به درست‌ترین و بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارد. تکنو همچنین از یک شیشه‌ی گران‌قیمت‌تر اما موثرتر در ساخت لنز استفاده خواهد کرد که در واقع ترکیبی از پلاستیک و شیشه است و حدود ۳۰٪ نور بیشتری را در مقایسه با لنزهای پلاستیکی کنونی از خود عبور می‌دهد.

 

                                                                                                                   تأثیر سنسور RGBW در مقایسه با سنسور عادی


به صورت کلی سنسور GWB که قرار است در گوشی آینده‌ی تکنو استفاده شود، تصاویری را ثبت می‌کند که دو برابر روشن‌تر از تصاویر ثبت شده توسط سنسورهای کنونی با اندازه‌ی مشابه هستند. هرچند اندازه‌ی دقیق این سنسور را نمی‌دانیم. استفاده از سنسور جدید اما به این معناست که تکنو نمی‌تواند از الگوریتم‌های نرم‌افزاری موجود برای سنسورهای RGB استفاده کند و در نتیجه نیاز دارد یک الگوریتم جدید طراحی کند که گفته می‌شود انجام این کار را هم قرار است خودش بر عهده بگیرد.

 

پن ژوئبائو، مدیر بخش تحقیق و توسعه‌ی سامسونگ در رابطه با این همکاری مشترک و سنسور جدید گفت:

این فناوری جدید به خاطر بازخوردهای فراوانی که از سوی کاربران دریافت کردیم و همچنین تلاشی در راستای ارائه‌ی تصاویری با کیفیت و تنوع بیشتر محقق شد و ما را یک قدم به رویای ارائه‌ی تصویری با کیفیت مشابه دوربین‌های DSLR با گوشی‌های هوشمند نزدیک‌تر کرد.

 

از جمله شرکت‌هایی که از سنسور مشابه در گوشی‌های خود استفاده کرده‌اند می‌توانیم به اوپو اشاره کنیم که اتفاقا اخیر هم از گوشی‌های خود رونمایی کرده است. رینو ۷ و فایند X5 از سنسور IMX709 ساخت سونی بهره می‌برند که از نوع RGBW است و تصاویر بسیار خوبی را هم ثبت می‌کند.

برای عقب نماندن از رقبا، تکنو هم تلاش کرد تا بتواند با همکاری یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در این زمینه سنسور RGBW جدیدی را طراحی کند که از همه لحاظ بی‌نظیر باشد. حال باید دید آیا در عمل هم چنین رویایی به آن اندازه که گفته می‌شود محقق خواهد شد یا خیر. البته این اولین‌باری نیست که فعالیت تکنو را در زمینه‌ی عکاسی و فیلم‌برداری شاهد هستیم. این شرکت پیش‌تر هم از یک لنز ماکرو تلسکوپی رونمایی کرد که می‌توانست از بدنه‌ی گوشی خارج شود و بدون نیاز به نزدیک شدن به سوژه از آن عکاسی کند. بنابراین می‌توانیم به عملکرد خوب این شرکت در زمینه‌ی طراحی یک الگوریتم پردازش تصویر خوب امیدوار باشیم.