اپل پستی درباره‌ی شارژر ۳۵ واتی خود منتشر و سپس آن را حذف کرد

 

اینطور که به نظر می‌رسد، اپل در حال حاضر روی ساخت یک شارژر ۳۵ واتی کار می‌کند چرا که به‌تازگی پستی را در رابطه با آن منتشر کرد. هرچند بعد از مدتی این پست حذف شد.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

اپل ساعاتی پیش پستی را در وب‌سایت خود منتشر کرد که اسناد مربوط به شارژر ۳۵ واتی جدید شرکت را نشان می‌داد اما بعد از مدتی این پست توسط شرکت حذف شد. وب‌سایت ۹to5Mac اما موفق شد در همین مدت زمان کوتاه، این پست را دیده و اطلاعات مربوط به آن را دریافت کند. اینطور که از گزارش این وب‌سایت متوجه شدیم، ظاهرا اپل در حال ساخت این شارژر سریع ۳۵ واتی است که از دو پورت USB-C هم بهره می‌برد. هنوز نمی‌دانیم اپل چه زمانی می‌خواهد این شارژر را راهی بازار کند اما حداقل با توجه به اسناد رسمی می‌دانیم این شارژر قطعا وجود خارجی دارد.

این شارژر احتمالا از فناوری Gallium nitride (نیترید گالیم) استفاده خواهد شد هرچند در اسناد مربوط به آن هیچ چیزی در این رابطه گفته نشده است. این فناوری اما در ساخت شارژرهای سریع بسیار معروف است. شرکت‌های تولیدکننده‌ی شارژرهای سریع سعی می‌کنند با استفاده از این فناوری، شارژرهایی با سرعت بالا اما گرمای پایین تولید کنند. این یعنی قطعات به صورت فشرده در کنار هم قرار می‌گیرند اما هیچ مشکلی از بابت آتش‌گرفتن شارژر یا افزایش شدید دمای آن، کاربران را تهدید نخواهد کرد. با این فناوری شارژرها می‌توانند در ابعاد کوچک‌تری تولید شوند؛ هرچند وقتی قرار نباشد این کاهش ابعاد باعث قرارگیری آن درون جعبه شود، خیلی هم برای‌مان سودمند نخواهد بود.

اینکه اپل دارد روی ساخت این شارژر کار می‌کند سال گذشته و توسط وب‌سایت دیجی‌تایمز هم گزارش شده بود. این یعنی تقریبا قطعی است که اپل می‌خواهد این شارژر را راهی بازار کند. حال چرا پست مربوط به آن را حذف کرد مشخص نیست. در حال حاضر شارژرهایی که از فناوری GaN بهره می‌برند در دسترس قرار دارند و کوچک‌تر و سریع‌تر از شارژرهایی هم هستند که اپل برای آیفون‌ها به فروش می‌رساند.

در اسناد مربوط به این شارژر آمده که شرکت آمریکایی این محصول را بدون هیچ کابل USB-C به فروش می‌رساند. کاری که انتظار هم نداشتیم اپل انجام دهد. ماه گذشته، مینگ چی‌کو هم توییتی را منتشر کرد مبنی براینکه اپل شاید شارژری را با فناوری GaN در سال ۲۰۲۲ راهی بازار کند که ۳۰ واتی است و طراحی بسیار جدیدی هم دارد. حال باید دید صحبت‌های مینگ‌چی کو درست از آب در می‌آید یا پستی که خود شرکت به اشتراک گذاشت. شاید دلیل اصلی حذف این پست، غلط املایی باشد که در نوشتن میزان سرعت این شارژر بوجود آمده و در اصل این شارژر ۳۰ واتی باشد.

 

در این اسناد آمده:


از شارژر ۳۵ واتی جدید اپل با دو پورت USB-C و کابل USB-C (همراه با شارژر عرضه نمی‌شود) استفاده کنید تا بتوانید دستگاه خود را شارژ کنید. کابل USB-C را به یکی از پورت‌های شارژر متصل کرده و آداپتور را محکم به دیوار متصل کنید. اطمینان حاصل کنید می‌توانید به‌راحتی آن را از برق جدا کنید. حال آن سر کابل را به دستگاه خود متصل کرده و آن را شارژ کنید.

 

با این شارژر ۳۵ واتی، کاربران می‌توانند در یک لحظه، دو آیفون را به صورت همزمان شارژ کنند. حتی می‌توان یک آیفون و یک اپل واچ را هم به صورت همزمان شارژ کنید تا در وقت‌تان صرفه‌جویی شود. در حال حاضر سریع‌ترین شارژری که یک گوشی از اپل از آن پشتیبانی می‌کند شارژر ۲۷ واتی است و آن هم فقط آیفون ۱۳ پرو مکس است که می‌تواند به چنین سرعتی دست پیدا کند. با شارژر ۲۰ واتی سریع اپل که باز هم به طور خالص ۲۰ وات نیست، می‌شود این گوشی را با سرعت بالایی شارژ کرد. حال تصور کنید یک شارژر ۳۵ واتی که قطعا ۲۷ وات را می‌تواند به صورت کامل خروجی دهد، تا چه اندازه سریع‌تر، نماینده‌ی قدرتمند اپل را شارژ خواهد کرد. اپل واچ سری ۷ هم از شارژ سریع ۵ واتی پشتیبانی می‌کند که البته همین حالا با شارژرهای موجود هم می‌توان به‌راحتی آن را شارژ کرد. بنابراین بعید است تفاوتی را در سرعت شارژ شدن با شارژر ۳۵ یا ۲۰ واتی شاهد باشیم.

اپل هنوز این شارژر را راهی بازار نکرده اما ظاهرا باید طی هفته‌های آتی خبرهای بیشتری در رابطه با آن بشنویم.