اپل حالا گوشی‌هایش را در هند تولید می‌کند

اینطور که به نظر می‌رسد، اپل بالاخره تولید گوشی‌های آیفون را رسما در کشور هند و در کارخانه‌ی مونتاژ بزرگ فاکسکان آغاز کرده است.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

مدت‌ها است که گفته می‌شود اپل می‌خواهد گوشی‌های خود را در کشور هندوستان تولید کند. دلیل اصلی این موضوع هم افزایش تعداد تولید و خارج‌سازی شرکت‌های مونتاژ از کشور چین است تا کار مونتاژ تا این اندازه به چین وابسته نباشد. هند هم به دلیل داشتن جمعیت زیاد و نیروی کار مناسب برای مونتاژ، یکی از اهداف شرکت‌های سرمایه‌دار به حساب می‌آید که می‌تواند بستر خوبی برای تولید گوشی باشد.

در نتیجه اپل تصمیم گرفت در کنار خطوط مونتاژ گسترده‌ای که دارد، کشور هند را هم به عنوان یکی از آن‌ها در نظر بگیرد. در ماه دسامبر سال گذشته بود که شرکت آمریکایی تولید آزمایشی سری آیفون ۱۳ را در کارخانه‌ی مونتاژ فاکسکان که شعبه‌های متعددی در چین دارد آغاز کرد. اینکه شرکت آمریکایی از بابت کیفیت تولیدات مطمئن شود حدودا ۴ الی ۵ ماه زمان برد تا بالاخره فعالیت رسمی آن آغاز شود.

بیانیه‌ی شرکت آمریکایی در رابطه با این موضوع به شرح زیر است:

خیلی هیجان‌زده هستیم از اینکه فرایند تولید آیفون ۱۳ با آن طراحی زیبا، سیستم دوربین پیشرفته برای ثبت تصاویر و ضبط ویدیوهای شگفت‌انگیز و عملکرد فوق‌العاده و اعجاب‌انگیز تراشه‌ی A15 رسما در کشور هند و برای کاربران محلی‌مان آغاز شده است.

اپل همچنین گوشی‌های قدیمی‌تر نظیر آیفون ۱۲، آیفون ۱۱ و SE 2020 را هم در هند تولید می‌کند و تخمین زده که تقریبا ۷۰٪ از گوشی‌هایی را که در هندوستان به فروش می‌رساند را در این کشور تولید کند. هنوز مدل‌های پرو و پرو مکس معمولا در هند تولید نمی‌شوند اما گفته می‌شود آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس قرار است گوشی‌های بعدی باشند که شرکت آمریکایی می‌خواهد در هند تولید کند.

یکی از انگیزه‌های اصلی شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند که برای تولید گوشی در کشور هند این است که هزینه‌ی کمتری برای واردات بپردازند که شامل ۲۰٪ هزینه‌ی مالیات هم می‌شود. شرکت‌ها هم که پیوسته به دنبال فرار از هزینه‌های مالیاتی هستند، هند را بستر خوبی برای ساخت گوشی می‌بینند. طبق تخمین تحلیل‌گران، ظاهرا اپل می‌خواهد ۲۰٪ از میزان تولیدات گوشی‌های خود را از کشور چین به هند منتقل کند و این اتفاق در آینده‌ی نزدیک رخ خواهد داد.

کلیدواژه : اپلایفونهند