اندازه‌ی دقیق حفره‌ی روی نمایشگر آیفون ۱۴ پرو مشخص شد

 

 

به‌تازگی تصویری از نمای جلویی آیفون ۱۴ پرو (یا پرو مکس) منتشر شده که به لطف آن توانستیم اندازه‌ی دقیق دو حفره‌ی روی نمایشگر آن را متوجه شویم.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس قرار است روی نمایشگر خود دو حفره‌ی نسبتا کوچک داشته باشند تا دیگر خبری از ناچ بزرگ و نه چندان محبوب نباشد. اما در رابطه با اندازه‌ی این دو حفره حرف‌های زیادی وجود دارد. مثلا اولین بار شنیدیم این دو حفره بسیار کوچک هستند؛ بعدا متوجه شدیم اصلا این‌طور نیست و به نظر می‌رسد اپل فقط حواشی دور ناچ را حذف کرده و تغییری در اندازه‌ی باقی مانده‌ی آن ایجاد نکرده است. اما به نظر می‌رسد بالاخره می‌دانیم اندازه‌ی دقیق این حفره‌ها چقدر است.

اپل بعد از پنج سال استفاده از ناچ برای گوشی‌هایش، در نهایت تصمیم گرفته آن را با یک چیز مرسوم‌تر و در عین حال زیباتر یعنی حفره جایگزین کند تا کاربران این شرکت هم طعم نمایشگرهای تمام صفحه را تا حدودی بچشند. اما اپل مثل همیشه می‌خواهد تفاوت خود را با سایر شرکت‌ها حفظ کند؛ در نتیجه حفره‌ای یا بهتر است بگوییم حفره‌هایی که قرار است روی نمایشگر گوشی‌های سری آیفون ۱۴ یا حداقل دو مدل پرو و پرو مکس قرار بگیرند، به دو شکل طراحی خواهند شد.

طبق گفته‌های یکی از افشاگران فناوری با نام ShrimpApplePro که اولین بار اطلاعات مربوط به طراحی آیفون‌های جدید را در سپتامبر ۲۰۲۱ و درست حوالی رونمایی از سری آیفون ۱۳ فاش کرد، اندازه‌ی این حفره‌ها اندکی از آنچه تصور می‌کردیم بزرگ‌تر خواهد بود. البته پیش از این هم از چنین موضوعی اطلاع داشتیم اما اکنون توانستیم به لطف تصاویر منتشر شده از سوی این افشاگر، از اندازه‌ی دقیق آن‌ها مطلع شویم.

از آنجایی که گوشی‌های اپل به فناوری پیچیده‌ی تشخیص چهره مجهز شده‌اند که به قطعات بسیار زیادی جهت انجام کار نیاز دارد، برای شرکت آمریکایی این امکان وجود ندارد که به‌سادگی یک حفره‌ی کوچک را مثل آنچه در گوشی‌های اندرویدی شاهد هستیم برای گوشی‌های خود هم در نظر بگیرد. مگر اینکه تصمیم بگیرد استفاده از این سنسور را کنار بگذارد و از سنسور اثرانگشت زیر صفحه استفاده کند که بعید است این اتفاق رخ دهد چون در این صورت آیفون‌ها از دو جهت شبیه به گوشی‌های اندرویدی خواهند شد و اپل اصلا چنین چیزی را نمی‌خواهد. در نتیجه به نظر می‌رسد شرکت می‌خواهد دوربین سلفی و سنسور مادون قرمز را درون یک حفره‌ی بزرگ و تابشگر نقطه‌ای را درون یک حفره‌ی کوچک‌تر در کنار آن تعبیه کند.

 

ShrimpApplePro برای اثبات گفته‌های خود هم تصویری را به اشتراک گذاشت که اندازه‌ی دقیق این دو حفره را نشان می‌دهد. این تصویر در ویبو به اشتراک گذاشته شده اما گفته می‌شود کاملا موثق و قطعی است. طبق این تصویر، اندازه‌ی قطر حفره‌ی دایره‌ای شکل دقیقا ۵٫۶۳۱ میلی‌متر است که به نظر می‌رسد باید تقریبا سه برابر اندازه‌ی آن را برای طول حفره‌ی بزرگ‌تر در نظر داشته باشیم.

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، اپل فقط حاشیه‌ی اطراف ناچ را حذف کرد و هر آنچه باقی ماند را روی نمایشگر آیفون نگه داشت چون به نظر نمی‌رسد اندازه‌ی کلی قطعات تغییر خاصی کرده باشد. البته این طراحی زیباتر از قبل است و قطعا فضای کمتری را هم اشغال می‌کند اما طراحی نهایی شاید مطابق آنچه پیش‌تر در تصاویر مفهومی زیبا دیده بودیم نباشد. در زیر می‌توانید آیفون ۱۳ را با و بدون حاشیه‌ی ناچ مشاهده کنید.

 

 

اپل امسال احتمالا باز هم چهار مدل پرچم‌دار راهی بازار می‌کند با این تفاوت که دیگر خبری از مدل مینی نیست. در واقع امسال دو گوشی با اندازه‌ی ۶٫۱ اینچی و دو گوشی با اندازه‌ی ۶٫۷ اینچی خواهیم داشت که به ترتیب آیفون ۱۴ و ۱۴ پرو، آیفون ۱۴ مکس و ۱۴ پرو مکس نام‌گذاری می‌شوند. مدل‌های پرو به احتمال زیاد از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی به‌جای ۱۲ مگاپیکسلی بهره می‌برند. همچنین گفته می‌شود متریال به‌کار رفته در ساخت مدل‌های پرو، تیتانیوم خواهد بود. به صورت کلی هم تمام گوشی‌های این سری از ماژول دوربین باریک‌تر، کلیدهای کنترل صدای دایره‌ای شکل و تراشه‌ی A16 بایونیک بهره خواهند برد.