آیفون ۱۴ شاید با همان نمایشگر نسل قبلی عرضه شود

 

 

اپل معمولا هر ساله برای تمام مدل‌های آیفون از چیپست یکسانی استفاده می‌کند ولی به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۲ این رویکرد با تغییر روبرو می‌شود. مدتی قبل مینگ-چی کو اعلام کرد که مدل‌های پرو آیفون ۱۴ از چیپست جدید بهره می‌برند ولی دو مدل استاندارد این خانواده مانند نسل قبلی همراه با تراشه‌ی A15 راهی بازار می‌شوند.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

حالا یکی دیگر از افشاگران که برخی از پیش‌بینی‌های او به حقیقت تبدیل شده، این موضوع را تایید کرده است. او خاطرنشان کرده که چیپست A16 از فناوری ساخت ۴ نانومتری بهره می‌برد که منجر به افزایش سرعت و کاهش مصرف انرژی آن می‌شود. همانطور که طی ماه‌های اخیر اعلام شده بود، ظاهرا برای مدل‌های استاندارد نباید انتظار بهره‌گیری از نمایشگر جدیدی را داشته باشیم و ظاهرا بار دیگر همان نمایشگر ۶۰ هرتز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرف دیگر مدل‌های پرو دوباره مبتنی بر نمایشگر LTPO خواهند بود که به لطف این فناوری می‌توانند رفرش ریت متغیر را ارائه کنند. همچنین نباید ارائه‌ی حداکثر رفرش ریت ۱۲۰ هرتز را از طرف این نمایشگرها از قلم بیندازیم.

طبق اطلاعاتی که اکنون در اختیار داریم، ظاهرا اپل می‌خواهد از چهار مدل جدید آیفون ۱۴ رونمایی کند که به ترتیب شامل آیفون ۱۴ با اندازه‌ی ۶٫۱ اینچ، آیفون ۱۴ مکس با اندازه‌ی ۶٫۷ اینچ، آیفون ۱۴ پرو با اندازه‌ی ۶٫۱ اینچ و آیفون ۱۴ پرو مکس با اندازه‌ی ۶٫۷ اینچ می‌شود.

برخی کارشناسان بر این باور هستند که تصمیم مربوط به استفاده از تراشه‌ی قدیمی مربوط به کمبود جهانی تراشه است. اما مینگ-چی کو اعلام کرده که چنین تصمیمی به دلیل دلایل مالی و بازاریابی اتخاذ شده است. هنوز مشخص نیست که آیا مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ به دلیل اتخاذ این تصمیم با کاهش قیمت روبرو می‌شوند یا نه. اگر قیمت آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس نسبت به نسل قبلی کاهش پیدا کنند، این گوشی‌ها به احتمال زیاد با استقبال بیشتری روبرو خواهند شد.

 

 

از دیگر ویژگی‌های فاش شده‌ی مربوط به مدل‌های پرو این خانواده می‌توانیم به استفاده از نمایشگر حفره‌دار اشاره کنیم. همانطور که احتمالا می‌دانید، این نمایشگر از دو حفره‌ی دایره‌ای و بیضی شکل تشکیل شده و به نظر می‌رسد تنها تغییر محسوس در سری آیفون ۱۴ خواهد بود. اینطور که گفته می‌شود، حفره‌ی بزرگ‌تر برای دوربین سلفی دوربین فروسرخ و حفره‌ی کوچک هم برای قرارگیری پروژکتور نقطه‌ای است که دو مورد آخر در کنار هم سنسور تشخیص چهره را تشکیل می‌دهند. وقتی نخستین‌بار شایعه شد که اپل می‌خواهد از این طراحی برای گوشی‌هایش استفاده کند، برخی‌ها می‌گفتند ناچ گزینه‌ی بهتری است چون این حفره‌ها بسیار بزرگ‌تر از حد معمول هستند. اما بر اساس رندرهای منتش شده، اندازه‌ی آن‌ها نسبتا کوچک است و کاربران به احتمال زیاد از آن استقبال خواهند کرد.

از سوی دیگر باید انتظار افزایش اندک طول بدنه و افزایش نسبی ضخامت ماژول دوربین را هم داشته باشیم که البته چندان به چشم نمی‌آیند. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته برخی منابع از وجود ماژول دوربین هم‌سطح با بدنه و استفاده از دکمه‌های تنظیم صدا دایره‌ای شکل خبر می‌دادند که ظاهرا این پیش‌بینی‌ها صحت ندارند.

طبق اطلاعات فاش شده، مدل‌های پرو آیفون ۱۴ از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی بهره می‌برند که اندازه سنسور آن نسبت به دوربین‌های موجود در مدل‌های فعلی حدود ۲۰ درصد بزرگ‌تر است. به همین خاطر برای این گوشی‌ها باید انتظار استفاده از ماژول دوربین برجسته‌تری را داشته باشیم. روی هم رفته گفته می‌شود ضخامت بدنه‌ی آیفون ۱۴ پرو به ۱۲.۲ میلی‌متر می‌رسد و این در حالی است که آیفون ۱۳ پرو از بدنه‌ی مبتنی بر ضخامت ۱۱.۳ میلی‌متر بهره می‌برد.

کلیدواژه : اپلایفون 14