آیا آی‌مک ۲۷ اینچی به آخر خط رسیده است؟

 

 

اپل بعد از معرفی مانیتور ۲۷ اینچی استودیو دیسپلی، از توقف تولید آی‌مک ۲۷ اینچی خبر داد. همین اقدام سوالاتی را در مورد آینده‌ی سری آی‌مک مطرح کرده است. به طور مشخص، معلوم نیست که آیا در آینده‌ی نزدیک شاهد معرفی نسل بعدی آی‌مک ۲۷ اینچی خواهیم بود یا اینکه قرار است اندازه‌ی آی‌مک به ۲۴ اینچ محدود شود.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

در مراسم رونمایی از گجت‌های جدید اپل، یکی از مدیران ارشد این شرکت اعلام کرد که با معرفی نسل جدید مک پرو، روند مهاجرت به تراشه‌های اختصاصی تکمیل می‌شود. برخی کارشناسان با توجه به این صحبت‌ها، اعلام کرده‌اند که احتمالا مک استودیو و مانیتور استودیو دیسپلی قرار است به عنوان جایگزین آی‌مک ۲۷ اینچی انجام وظیفه کنند. با وجود این اقدامات، باید به شایعاتی اشاره کنیم که طی ماه‌های گذشته از توسعه‌ی آی‌مک بزرگ‌تر خبر داده‌اند.

به عنوان مثال راس یانگ که یکی از مشهورترین افشاگران محسوب می‌شود، مدت‌ها قبل اعلام کرد که در تابستان ۲۰۲۲ شاهد رونمایی از آی‌مک پرو خواهیم بود. با این حال بعد از معرفی مانیتور ۲۷ اینچی، این افشاگر با انتشار توییتی مدعی شده که دیگر نباید چشم‌انتظار معرفی آی‌مک پرو باشیم. به گفته‌ی این افشاگر، ظاهرا منابع او از تفکیک بین آی‌مک، مک استودیو و استودیو دیسپلی خبر نداشته‌اند و همین موضوع منجر به سردرگمی آن‌ها شده است.

 

 

همانطور که احتمالا می‌دانید، جدیدترین مانیتور اپل از وب‌کم و چیپست بهره می‌برد و به همین خاطر برخی منابع فکر می‌کردند مانیتور موردنظر عضوی از خانواده‌ی آی‌مک است. حالا راس یانگ اعلام کرده که در تابستان سال آینده در کنار نسل جدید مک پرو شاهد رونمایی از مدل بهتر این مانیتور خواهیم بود که احتمالا از پنل mini-LED بهره می‌برد.

یکی دیگر از افشاگران مشهور به نام مینگ-چی کو هم اخیرا اعلام کرده که آی‌مک پرو در سال ۲۰۲۳ راهی بازار خواهد شد. مارک گورمن، تحلیلگر مشهور خبرگزاری بلومبرگ، چند روز قبل اعلام کرد که اپل توسعه‌ی آی‌مک پرو را کنار نگذاشته و این محصول همچنان در دست ساخت قرار دارد. به نظر می‌رسد اپل برای طراحی این محصول از آی‌مک ۲۴ اینچی و مانیتورهای Pro Display XDR و استودیو دیسپلی الگوبرداری کرده است. ظاهرا این محصول از حاشیه‌های مشکی رنگ بهره می‌برد و اگر هم از نظر ظاهری مشابه Pro Display XDR باشد، پس ضخامت این حاشیه‌ها کمتر از آی‌مک ۲۴ اینچی خواهد بود.

در رابطه با چیپست مورد استفاده برای این محصول هم می‌توانیم انتظار بهره‌گیری از تراشه‌های M1 پرو و M1 مکس را داشته باشیم که اپل ماه‌ها قبل برای نسل جدید مک‌بوک پرو برای اولین بار به بهره‌گیری از این دو تراشه روی آورد. در هر صورت فارغ از درست بودن یا نبودن شایعات مربوط به آی‌مک ۲۷ اینچی، کاربرانی که نمی‌خواهند منتظر عرضه‌ی این محصول بمانند، می‌توانند دو هزار دلار برای خرید مک استودیو و ۱۶۰۰ دلار برای خرید مانیتور استودیو دیسپلی بپردازند. البته با انجام این کار، حدود دو برابر قیمت ارزان‌ترین مدل آی‌مک ۲۷ اینچی باید هزینه کنند.

کلیدواژه : آی مکاپل