آپدیت One UI 4.1 به گلکسی A51 رسید

 

سامسونگ در ادامه‌ی روند آپدیت گوشی‌هایش به رابط کاربری One UI 4.1 این‌بار این آپدیت را برای محبوب‌ترین گوشی دو سال اخیر خود یعنی گلکسی A51 عرضه کرد.

با سپهر دیجیتال همراه باشید.

 

تاکنون شمار گوشی‌ها و به طور کلی محصولاتی که سامسونگ به رابط کاربری جدید آپدیت کرده از دستمان خارج شده است زیرا تعداد آن‌ها طی چند وقت اخیر بسیار زیاد بوده و البته این عملکرد بی‌نظیر سامسونگ را نشان می‌دهد که در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری، پیشرفت بی‌نظیری داشته است؛ هم از لحاظ مدت زمان پشتیبانی و هم از لحاظ سرعت انتشار آپدیت.

در بین گوشی‌های سامسونگ اما گلکسی A51 را نمی‌توان فراموش کرد. این محصول در سال ۲۰۲۰ توانست لقب پرفروش‌ترین گوشی شرکت کره‌ای را مال خود کند و به یکی از بهترین و محبوب‌ترین گوشی‌های چند سال اخیر سامسونگ تبدیل شود. این محصول با اندروید ۱۰ راهی بازار شد و با ارتقا به اندروید ۱۲، دومین آپدیت بزرگ خود را نیز دریافت کرد.

اما این تمام ماجرا نیست. گلکسی A51 هنوز هم واجد شرایط دریافت آپدیت‌های متعددی است که One UI 4.1 یکی از آن‌ها به حساب می‌آید. این میان‌رده‌ی ارزشمند ۶٫۵ اینچی که این روزها دیگر فروش خوبی ندارد چرا که جانشینان خوبی برای آن عرضه شده، در حالی به این رابط جدید آپدیت شد که ۲ سال و نیم از عرضه‌ی آن به بازار می‌گذرد.

این رابط جدید فقط یک سری ویژگی جدید به گلکسی A51 در بخش‌های مختلف نظیر گالری، دوربین، سرویس بهینه‌سازی گیم، رم مجازی و … اضافه می‌کند در غیر این صورت اندروید همچنان همان ۱۲ است. البته این اندروید قرار بود با رابط One UI 4.0 برای گوشی‌های سامسونگ عرضه شود که اگر همچنان این اتفاق برای شما نیفتاده، باید منتظر بمانید تا سلسله مراتب خود را طی کند.

نکته‌ی جالب اما اینجاست که پاییز امسال وقتی اندروید ۱۳ رسما عرضه شود، گلکسی A51 همچنان واجد شرایط برای دریافت آن خواهد بود اما متأسفانه از آن تاریخ به بعد دیگر هیچ آپدیتی را دریافت نمی‌کند و فقط به مدت یک سال از لحاظ امنیتی آپدیت می‌شود. فقط هم گلکسی A51 نیست که این آپدیت را دریافت می‌کند. بسیاری از گوشی‌های شرکت، حتی نمونه‌های اقتصادی هم واجد شرایط دریافت آن هستند که پیش‌تر در مطلبی جداگانه به معرفی آن‌ها پرداختیم.

گلکسی A51 در حالی آپدیت اندروید ۱۲ و حالا رابط One UI 4.1 را دریافت کرده که اگر قرار بود سامسونگ طبق برنامه‌ریزی قبلی خود پیش برود، این اتفاق باید یکی دو ماه بعد رخ می‌داد. اما عملکرد شگفت‌انگیزی که شرکت در این زمینه از خود به نمایش گذاشته باعث شده تمام گوشی‌های آن خیلی زودتر از انتظار این آپدیت را دریافت کنند.

 

 

 

گلکسی A51 از تراشه‌ی میان‌رده‌ی اگزینوس ۹۶۱۱ و ۴/۶/۸ گیگابایت حافظه‌ی رم بهره می‌برد. این ترکیب سخت‌افزاری برای دو سال قبل آنقدر کافی بود که این گوشی بتواند به محصول محبوب و پرفروش میلیون‌ها فروشگاه تبدیل شود و تنها آیفون ۱۱ را بالاتر از خود ببیند که به اختلاف در صدر قرار داشت. گلکسی A52 هیچوقت نتوانست موفقیتی را که این گوشی بدست آورد تکرار کند و حتی نتوانست وارد لیست ده‌تایی پرفروش‌ترین گوشی‌های ۲۰۲۱ راه پیدا کند اما با این حال با وجود این گوشی که قیمت خیلی بیشتری هم در مقایسه با گلکسی A51 ندارد، خرید نمونه‌ی قدیمی خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. هرچند آن‌هایی که A51 دارند را شاید سخت بتوان متقاعد کرد که دست از این گوشی بردارند.

اگر از گلکسی A51 استفاده می‌کنید و هنوز اندروید ۱۲ را دریافت نکرده‌اید، به تنظیمات اصلی گوشی رفته و در بخش به‌روزرسانی نرم‌افزار یا همان Software update، به صورت دستی چک کنید ببینید آیا آپدیتی برایتان عرضه شده است یا خیر. چرا که برای دریافت One UI 4.1، این آپدیت باید درون گوشی نصب شده باشد. توجه داشته باشید این آپدیت بیش از ۱ گیگابایت حجم دارد اما اندازه‌ی دقیق آن بسته به نوع گوشی‌ها متفاوت است. بنابراین حتما سعی کنید اینترنت پرسرعت داشته باشید و روند دریافت آپدیت را هم قطع نکنید. همچنین توجه داشته باشید که گوشی شارژ کافی داشته باشد یا تا جایی که امکان دارد آن را زیر شارژ قرار دهید تا در حین آپدیت خاموش نشود.